Wizyta studyjna samorządowców z Wielkopolski
Autor:
Ewelina Gołębiewska
27lis
W dniach 18-22 listopada 2019 r. województwo warmińsko-mazurskie wizytował Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego – Pan Krzysztof Grabowski wraz z samorządowcami z województwa wielkopolskiego. Uczestnikom wizyty studyjnej zaprezentowano dobre praktyki związane z rozwojem obszarów wiejskich w zakresie efektów wdrażania PROW 2014-2020 na Warmii i Mazurach.
Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, od lat uczestnicząc we wdrażaniu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, odnotowuje ogrom korzyści mających wpływ na rozwój regionu i poprawę jakości życia środowisk lokalnych. Dzięki środkom finansowym pozyskanym z PROW mieszkańcy województwa, w szczególności z obszarów wykluczonych, mogą m.in. korzystać z ulepszonej lokalnej infrastruktury drogowej, zmodernizowanej infrastruktury wodno-ściekowej, mogą założyć własną działalność, dynamicznie rozwijać swoją dotychczasową działalność gospodarczą, zadbać o zachowanie dziedzictwa lokalnego, czy promować walory swojego obszaru zamieszkania, w tym produkty lub usługi lokalne. Są to działania lokalne i w większości zaplanowane przez samych mieszkańców.
Do podzielenia się z gośćmi z Wielkopolski nabytym doświadczeniem w realizacji projektów z funduszy pozyskanych z PROW zaproszono m.in. Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Brama Mazurskiej Krainy” oraz Lokalną Grupę Działania „Barcja”. W ramach inicjatywy LEADER, samorządowcy z województwa wielkopolskiego, w naszym regionie mieli okazję poznać walory przyrodniczo-kulturowe Krainy Kanału Elbląskiego, zakosztować lokalnego dziedzictwa kulinarnego, w tym „anielskich ruchańców” wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ponadto mogli na chwilę utożsamić się z dziedzictwem historyczno-kulturowym Warmii i Mazur poprzez wizytowanie m.in. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, Muzeum Wilczy Szaniec Byłej Kwatery Wojennej Adolfa Hitlera oraz Zamku Biskupów Warmińskich w Reszlu i Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce. Samorządowcy z województwa wielkopolskiego otrzymali także sporo informacji o skutecznym pozyskiwaniu funduszy unijnych mających korzystny wpływ na prężny rozwój i promocję obszarów wiejskich w naszym województwie. Wiedzą i doświadczeniem chętnie dzielili się Burmistrz Pasłęka – Pan Wiesław Śniecikowski, Burmistrz Reszla – Pan Marek Janiszewski oraz Wójt Gminy Kętrzyn – Pan Paweł Bobrowski. Uczestnicy wizyty studyjnej mieli również okazję w Elblągu spotkać się z Panią Sylwią Jaskulską – Członkiem Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Podczas wizyty studyjnej po Warmii i Mazurach ogromnym zainteresowaniem cieszyły się oferty wiosek tematycznych. Wioski tematyczne – czyli wsie z motywem przewodnim – to innowacyjny sposób na ożywienie gospodarki wiejskiej oraz zapewnienie mieszkańcom wsi alternatywnych dochodów. Oferta wsi tematycznych – budowana na bazie zasobów przyrodniczych, kulturowych i historycznych danej miejscowości – pozwala przyciągnąć na tereny wiejskie turystów oraz zintegrować mieszkańców wsi. Dotychczas działające oddzielnie gospodarstwa agroturystyczne i organizacje pozarządowe oraz firmy komercyjne łączą siły i wspólnie tworzą markę miejscowości i lokalnych produktów. W naszym regionie samorządowcy z województwa wielkopolskiego odwiedzili m.in. wioskę „mlekiem i miodem płynącą” w Aniołowie, Wioskę Smerfów w Zalesiu oraz Garncarską Wioskę w Kamionce. Inicjatywa wiosek tematycznych jest najskuteczniejszą formą tzw. „pobudzenia obszarów wiejskich”, integrującą mieszkańców wsi, promującą i kultywującą dziedzictwo wsi oraz zapewniającą dochody mieszkańcom miejscowości, w których na znaczeniu straciły tradycyjne źródła utrzymania, takie jak duże przedsiębiorstwa państwowe lub – jak to się stało w przypadku wsi – rolnictwo indywidualne.
Wizyta studyjna samorządowców z województwa wielkopolskiego zakończyła się deklaracją dalszej przyszłej współpracy w kontekście transferu wiedzy i doświadczeń w zakresie dobrych praktyk w efektywnym realizowaniu założeń Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Kilku samorządowców z Wielkopolski zadeklarowało także nawiązać bezpośrednią współpracę z wioskami tematycznymi z naszego województwa, celem wzajemnego wypromowania turystyki wiejskiej i lokalnego dziedzictwa kulinarnego.
GALERIA ZDJĘĆ: TUTAJ