Promocja rozwoju obszarów wiejskich
Autor:
Ewelina Gołębiewska
11gru
Zaproszenie do udziału w trzecim europejskim konkursie na projekty z PROW 2014-2020
Rozpoczął się nabór projektów w ramach trzeciej edycji Rural Inspiration Awards (RIA). Tegoroczny temat – „Nasza wiejska przyszłość” – nawiązuje do prac Komisji Europejskiej nad długoterminową wizją dla obszarów wiejskich.
Ideą inicjatywy jest promocja polityki rozwoju obszarów wiejskich i wkładu Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), promowanie wymiany wiedzy i sieciowania wśród interesariuszy na wsi czy wspieranie wspólnej pracy KSOW i ENRD.
Wszystkie zgłaszane projekty muszą być finansowane z PROW 2014-2020 bez względu na działanie PROW.
W roku 2021 nacisk kładziony jest na projektach finansowanych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 i zawierających dobre praktyki, które promują długoterminową wizję dla obszarów wiejskich.
Konkurs został podzielony na cztery kategorie tematyczne: zielona przyszłość, cyfrowa przyszłość, odporna przyszłość oraz solidarna przyszłość. Wszystkie wyróżnione projekty biorą również udział w internetowym głosowaniu na najlepszy projekt.
Wydarzenie składa się z dwóch etapów – wszystkie wnioski z Polski składane są do jednostki centralnej KSOW, która może wybrać do ośmiu wniosków do udziału w drugim, europejskim etapie konkursu prowadzonym przez punkt kontaktowy Europejskiej Sieci Rozwoju Obszarów Wiejskich (ENRD).
Zgłoszenia przyjmowane są do 11 stycznia 2021 roku.
Kategorie tematyczne konkursu:
Zielona przyszłość: projekty lub inicjatywy dotyczące zmian klimatycznych (ich łagodzenia lub przystosowania się do nich), ochrony lub odbudowy różnorodności biologicznej, dający przykład zrównoważonego rozwoju i przyczyniające się do ekologicznej odbudowy, czy to na poziomie pojedynczych gospodarstw / lasów, czy też na poziomie społeczności wiejskich, i które demonstrują skokową zmianę lub bardziej uniwersalne podejście pozwalające na powtórzenie podejścia gdzie indziej.
Cyfrowa przyszłość: projekty, które przyczyniają się do cyfryzacji w rolnictwie i społecznościach wiejskich, niezależnie od tego, czy chodzi o poprawę infrastruktury cyfrowej i szerokopasmowej, świadczenie usług cyfrowych, wprowadzanie nowych technologii, czy też poprawę umiejętności cyfrowych lub wiedzy.
Odporna przyszłość: projekty, które mają wkład we wzmacnianie odporności obszarów wiejskich Europy. Ta kategoria może obejmować szeroki wachlarz inicjatyw społecznościowych związanych z łańcuchem wartości i biznesem, w tym z perspektywy głównie ekonomicznej lub obejmującą szerszą definicję zrównoważonych i przyszłościowych projektów.
Solidarna przyszłość: projekty, które uwzględniają różnorodne aspekty przyczyniające się do integracji społeczeństwa wiejskiego. Mogą to na przykład być działania ukierunkowane na równe traktowanie ze względu na płeć, na wymianę międzypokoleniową, na niepełnosprawność i na osoby starsze. Ta kategoria również obejmuje inicjatywy z zakresu ekonomii społecznej.
Więcej szczegółowych informacji na temat konkursu: TUTAJ