LEADER to rozwój lokalnej społeczności
Autor:
Ewelina Gołębiewska
16sie
12 umów o wartości blisko 1,5 mln zł zawarto 12 sierpnia 2022 r. w Szczytnie w ramach inicjatywy LEADER objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. Samorząd województwa reprezentowała Pani Sylwia Jaskulska, członek zarządu.
Leader to oddolne podejście aktywizujące mieszkańców obszarów wiejskich. Polega na oddolnym opracowaniu przez lokalną społeczność strategii rozwoju oraz realizacji wynikających z niej projektów łączących zasoby, wiedzę i umiejętności. Opracowana przy udziale mieszkańców lokalna strategia rozwoju zakłada współpracę sektora publicznego, gospodarczego i społecznego. Przedstawiciele tych sektorów tworzą lokalną grupę działania, która samodzielnie wybiera projekty przyczyniające się do osiągnięcia celów wspólnie opracowanej strategii. Jednym z elementów jej wdrażania jest wsparcie na rzecz rozwoju ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej lub kulturalnej.
Umowy o przyznaniu pomocy zostały zawarte z lokalnymi samorządami z obszaru działania Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Brama Mazurskiej Krainy”, które złożyły wnioski w zakresie rozwoju ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury.
Dotychczas w ramach tego zakresu wsparcia z PROW 2014-2020 zostało zawartych w całym województwie 230 umów na kwotę ponad 32 mln zł. Środki pozyskiwane przez samorządy lokalne, fundacje i stowarzyszenia bardzo pozytywnie wpływają na wizerunek małych miejscowości regionu. Ta forma wsparcia w ramach Leadera cieszy się dużym zainteresowaniem we wszystkich lokalnych grupach działania.
– Jest to święto zarówno dla samorządowców, aktywnych lokalnych środowisk, jak i całej społeczności południowych Mazur – mówiła podczas spotkania Pani marszałek Sylwia Jaskulska – Są to działania lokalne i przede wszystkim zaplanowane przez samych mieszkańców. Bowiem to właśnie oni wiedzą, czego najbardziej potrzebują. Dzięki tej pomocy mieszkańcy będą mogli skorzystać z nowej i nowoczesnej infrastruktury kulturalnej i rekreacyjnej.
Na realizację 12 zadań w ramach rozwoju ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej lub kulturalnej przeznaczono środki Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Umowy zostały zawarte z powiatami, gminami i stowarzyszeniami, którzy za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Brama Mazurskiej Krainy” realizować będą własne inicjatywy wpisujące się w lokalną strategię rozwoju.
Dzięki finansowemu wsparciu powstaną m.in. Park Bab Pruskich w Targowie w Gminie Dźwierzuty, asfaltowy „Pumptrack” w Świętajnie, boisko rekreacyjne w Wielbarku i miasteczko ruchu drogowego w Kozłowie. Powiat szczycieński stawia na ogólnodostępną infrastrukturę rekreacyjną w miejscowości Lemany. Z kolei powiat działdowski oznakuje szlaki rowerowe na terenie całego powiatu. Lokalne samorządy z Jedwabna, Płośnicy, Iłowo-Osady i Szczytna zdecydowały się na modernizację obiektów kulturalnych, a najmłodsi mieszkańcy Janowa i Kamionki mogą liczyć na nowe edukacyjne place zabaw.